Anasayfa / Güzellik Bakım / Gül suyunun cilde faydaları nelerdir?

Gül suyunun cilde faydaları nelerdir?

Gül suyu cilt bakımı için çok etkili bir doğal kaynaktır. Tüm cilt tipleri ve cilt sorunları için faydalıdır. Cilt bakımı için saf gül suyu kullanmanız cildinize ağır gelebilir. Kızarıklık ve tahriş gibi cilt problemlerine neden olabilir. Bu yüzden piyasada bulunması kolay olan ucuz fiyatlı sulandırılmış, gül sularını tercih etmenizde sakınca yoktur.

Gül suyu ile her gün cildinizi temizleyebilirsiniz. Bu uygulamayı düzenli yaptığınız takdir de cildinizde oluşmuş lekelerin azaldığını ve zamanla kaybolduğunu fark edeceksiniz. Cilt bakımı rutininde kullanıldığı takdir de etkili bir nemlendirici ve doğal bir toniktir.

Cildinizde yaşlanmaya bağlı oluşabilecek kırışıkları engeller. Ve cildinizde oluşmuş kırışıklıklar mevcutsa eğer bu kırışıkların oluşturduğu görüntüyü ortadan kaldırır.

Göz altlarınızı gül suyu ile temizlediğiniz takdir de göz altınızda oluşmuş koyu halkaların, morlukların ve şişkinliklerin geçtiğini göreceksiniz.

Sivilcelerin dönem dönem arttığı ve kişiler için rahatsız edici bir görüntü yarattığı herkes tarafından bilinmektedir. Sivilceler için kullanılabilecek doğal yöntemlerden biridir gül suyu. Cilt sorunlarını gül suyu ile yüzünüzü silerek kısa sürede ortadan kaldırabilmeniz mümkündür. Cildinizi temizlemek için düzenli olarak gül suyu kullanımını sürdürdüğünüz takdirde oluşabilecek sivilcelerinde önüne geçmiş olacaksınızdır. Güzel, taze ve canlı bir cilde gül suyu ile sahip olabilirsiniz.

İçeriğinde bulunan A,C,D,E,B3 vitaminleri sayesinde çay olarak alınıp tüketildiği takdir de böbrek enfeksiyonu ve kalp hastalığı riskini azaltacaktır. Sindirim sorunlarını ve paradontoz hastalığının neden olduğu diş ağrısı, göz tahrişi gibi sorunları da ortadan kaldıracaktır.

Gül suyunun anti bakteriyel, yatıştırıcı, tedavi edici ve antiseptik özellikleri bulunmaktadır. Enfeksiyon durumunda kullanıldığında enfeksiyonu geçirecektir.

Ciltteki siyah noktaların oluşumunu engellemede çok faydası bulunmaktadır.

Aşırı sıcak ve soğuğa maruz kalındığında ciltte kurumaya bağlı olarak çatlamalar oluşur. Kurumaya bağlı çatlamalar el, ayak, dudak ve tüm ciltte görünebilir. Cildin eski yumuşaklığına kavuşup pürüzsüz bir hal alabilmesi için gül suyu mucizevî bir etki yaratacaktır.

Saç bakımında gül suyu etkisi

Kozmetik alanında birçok şampuanların ve saç bakım ürünlerinin içeriğinde gül suyunu bulunmaktadır. Gül suyu içeriğinde bulunan faydalı bileşikler sayesinde saç köklerine giden kan akışını hızlandırır ve saç kökünü besler. Bu şekilde saçlar güçlendirir ve daha sağlam olurlar. Kullanacağınız gül suyunun %100 doğal olması gerekmektedir.

Evde gül suyu hazırlama

Dışarıdan alacağınız ürünlerin doğallığından emin olamayabilirsiniz.Bu yüzden evde kendi doğal, sentetik ve katkı maddeleri içermeyen gül suyunuzu yapabilirsiniz.Gül suyunu evde hazırlamak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Uygun tarif ile yüksek kalitede doğal gül suyu elde edebilirsiniz.

Malzemeler

 • Tencere
 • 2,5 -3 kg arası taze gül yaprağı
 • Klorsüz su
 •  2- 3kg parça buz

Bu yöntem geçmişte kullanılan bir yöntemdir. Hazırlaması 30-50 dakika arası sürer, biraz uğraştırıcıdır.

Bu işlem için geniş bir tencereye ihtiyaç duyacaksınızdır. Tencerenin ortasına temiz bir tuğlayı yerleştiriniz. Tuğlanın üzerine çelik bir kâse kapatınız. Gül yapraklarını tencerenin içerisine tuğlayı geçmeyecek kadar koyunuz ve çelik kâseyi geçmeyecek kadar üzerine su ekleyiniz. Tencerenin kapağını ters çevirerek kapayınız ve su kaynaya kadar bekleyiniz. Kaynadıktan sonra kısık ateşte kaynatmaya devam ediniz. Tencerenin ters duran kapağının içerisine buzları koyunuz. Buhar ile eriyen su kapaktan aşağıya süzülecektir. Bu işlem ile yaklaşık yarım litre su elde edebilirsiniz.

Gül suyu ile hazırlanabilecek maskeler

Malzemeler

 • Kil
 • Gül yağı
 • Kayısı yağı
 • Avokado yağı
 • Buğday yağı

Cam bir kâse içerisinde 2 çay kaşığı kil, 1 çay kaşığı gül yağı, 1 çay kaşığı avokado yağı,1 çay kaşığı kayısı yağı, 1 çay kaşığı buğday yağını karıştırınız. Bütün malzemeler çamur haline gelene kadar karıştırmayı sürdürünüz. Hazırladığınız karışımı göz ve dudak çevresini koruyarak tüm yüzünüze uygulayınız. 20 dakika kadar cildinizde kuruyana bekleyiniz. Sonra ılık su ile cildinizden durulayınız. Maskeyi yıkadıktan sonra gül suyu ile siliniz.

Kuru ciltler için gül suyu

 • Gül suyu
 • Gül yağı
 • Badem yağı
 •   Kil

Cam bir kase içerisinde 1 çay bardağı gül suyu,1 yemek kaşığı gül yağını ve 1 yemek kaşığı badem yağını karıştırınız. Malzemelerin üzerine 1 çay bardağı kili ekleyiniz ve karıştırma işlemini sürdürünüz. Bu maske cildinizi nemlendirecek ve yumuşatacaktır. Haftada bir uygulamanız uygundur.

Pul Pul Dökülen Ciltlere Gül Suyu

 • Süt
 • Mısır nişastası
 • Bal
 • Gül suyu

Cam bir kase içerisinde 2 yemek kaşığı süt, 2 yemek kaşığı mısır nişastaşı,2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı gül suyunu karıştırınız. Karışım krem kıvamına gelene kadar karıştırma işlemini sürdürünüz. Maskeniz hazır olduktan sonra cildinize uygulayınız ve 15 dakika kadar cildinizde bekletiniz. Maskeyi cildinizden ılık su ile temizleyiniz. Bu uygulamayı cildinize haftada 2 kere yapmanız uygundur. Düzenli kullanımda şikâyetinizde azalma olacaktır.

Yağlı Ciltlere Gül Suyu Temizliği

 • Sirke
 • Gül suyu
 • Badem yağı
 • Pamuk

Cam bir kâse içerisinde çeyrek çay bardağı sirke, 1 bardak gül suyu, 1 yemek kaşığı badem yağını iyice karıştırınız. Hazırladığınız karışımı ped pamuk yardımıyla tüm cildinize uygulayınız. Bu maskeyi cildinize haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Sivilcelere karşı gül suyu

 • Pudra
 • Gül suyu

Cam bir kase içerisinde 2 yemek kaşığı pudra ve 1 yemek kaşığı gül suyunu iyice karıştırınız.Sivilcelerin bulunduğu, şikayetçi olduğunuz bölgeler bu maskeyi sürünüz. Cildinizde 15 dakika kadar bekletiniz ve daha sonrasında ılık su ile bastırmadan cildinizden yıkayınız. Bu uygulamayı haftada 2 kez düzenli yaptığınız takdir de cildinizde sorun yaratan sivilcelerden kurtulabilirsiniz.Böylece pürüzsüz ve doğal görünüm kazanacaksınız.

Cildinizi tüm gün maruz kalacağı zararlı etklilerden korumak için bir diğer yöntemde kayısı yağı ile gül yağını cam bir kâse içinde iyice karıştırıp cildinize uygulamanızdır.

Hakkında Pretty Nails

Pretty Nails

Check Also

Cildinizin Daha Fazla Bakıma İhtiyacı Var

Cilt sorunları hayatınız boyunca sizin için bir baş belası olabilir. Bazı insanlar bir ömür boyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir